VI.B - Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

exkurze

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Lidové Vánoce v Polabí

Ve středu 19.12. jsme se společně se třídou VI.D vydali do Přerova nad Labem, abychom ve skanzenu navštívili  vánoční výstavu „Lidové Vánoce v Polabí“. V jednotlivých chalupách jsme se seznámili se zvyky a obyčeji, které v čase adventu a v období vánočních svátků dodržovali naši předci.

Již víme, jak probíhaly  přástky a dračky s podvečerním besedováním,  jak se lidé připravovali na Štědrý den.  Viděli jsme několik vánočních stromečků a celou řadu betlémů. Prohlédli jsme si různé vánoční dekorace, včetně forem na pečení a vánočního cukroví. Seznámili jsme se s různými věštbami a pověrami. Ve staré škole jsme si prohlédli, jak se děti dříve učily a jak vypadala tříkrálová koleda.

Chvílemi nám sice byla zima, ale to nic nezměnilo na tom, že se nám to moc líbilo.

Vytvořeno: 20. 12. 2018
Poslední aktualizace: 20. 12. 2018 07:07