Výzva 56 OPVK

Účast Základní školy Pečky, okres Kolín v projektu OP VK Výzva č. 56

Naše škola podala v loňském roce žádost o grant v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost MŠMT. Projekt byl schválen a probíhal ve čtyřech šablonách v období srpen až prosinec 2015.

Šablony klíčových aktivit:
1. Čtenářské dílny jako prostředek ke zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti
2. Zahraniční jazykový kurz pro učitele
3. Stínování (shadowing) pro pedagogy cizích jazyků, matematiky, přírodovědných a technických předmětů v zahraničí
4. Zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt pro žáky

Šablona č. 1 Čtenářské dílny byla realizována v šesti ročnících naší školy v období od září do prosince 2015.
Čtenářská dílna – dítě si vybere knihu dle vlastního uvážení, čte po stanovenou dobu (cca 20 min) samostatně, v průběhu čtení se snaží najít odpověď na předem zadanou otázku.
Učitelky vytvořily roční tematické plány s deseti vypracovanými hodinami čtení. Do školní knihovny bylo nakoupeno více jak 300 knih různých žánrů a různé čtenářské úrovně. Pro větší pohodlí při čtení se zakoupily karimatky.
Cílem projektu bylo zvýšení motivace ke čtení. Hodiny se dětem velice líbily. Čtenářské dílny pokračují i po skončení projektu.

V rámci šablony č. 2 absolvovaly čtyři učitelky 1. stupně dvoutýdenní jazykový kurz Aj ve Velké Británii a učitelka anglického jazyka vycestovala na dvoutýdenní jazykový metodický kurz také do Velké Británie.
Všechny učitelky hodnotily jazykové kurzy velice kladně a věří, že získané znalosti, zkušenosti a poznatky maximálně využijí ve svých hodinách.

Šablona č. 3 Stínování umožnila učitelce chemie a matematiky vycestovat do Velké Británie, aby zde získala informace o vzdělávání na britské základní škole.
Získané zkušenosti  využije v Přírodovědném semináři, který bude zahrnovat nové metody práce a techniky, které měla možnost vyzkoušet na své stáži.

Díky šabloně č. 4 vycestovalo 12 žáků 2. stupně naší školy na zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt do Londýna. Žáci se účastnili jazykového kurzu a také se podrobněji seznámili s památkami hlavního města Velké Británie. Své znalosti a zkušenosti  zúročili v hodinách anglického jazyka a prezentovali je svým spolužákům, pedagogům a veřejnosti.

Děkuji za spolupráci všem, kteří se na projektu podíleli.

Mgr. Štěpánka Vlasáková
                                                                                                                                                                                                        koordinátorka projektu

Výzva č. 56  na podporu výuky jazyků a v cizích jazycích

Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy Řídícím orgánem Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) byla vyhlášena výzva č. 56 na podporu výuky jazyků a v cizích jazycích (Čj, Aj, Nj). Jedná se o projekt na rozvoj a zvyšování kvality počátečního vzdělávání. Naše škola na 1. i na 2. stupni získala peníze z tohoto projektu na celkem 3 šablony č. 1 s názvem:  Čtenářské dílny jako prostředek ke zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti.

Na 1. stupni naší ZŠ získali 2 šablony a budou realizovat čtenářské dílny ve všech ročnících. Na přípravě a spolupráci se také dohodly všechny paní učitelky.

Na 2. stupni naší ZŠ byly vybrány dle kritérií projektu dvě třídy: VI. B a VII. B. Ve třídě VI. B bude realizovat čtenářské dílny Mgr. Michaela Hrnčířová, ve třídě VII. B Mgr. Marika Píšová.

Pro žáky bude v rámci jedné šablony nakoupeno nejméně 100 papírových knížek beletrie, které budou odpovídat věku i zájmu čtenářů. Celkové náklady na tyto knížky i na vzdělávání pedagogů v rámci čtenářských dílen činí 56 756,-Kč.

Podle tematického plánu, který vytvoří paní učitelky na deset hodin v každé třídě, bude během 1. pololetí 2015 v hodinách literatury realizováno 2 x šest čtenářských dílen. Veškerá činnost bude vykazována podle tematických plánů v třídních knihách,  monitorováním a medializací projektu na webových stránkách školy a v místním tisku i sepsáním závěrečné zprávy. V závěrečné zprávě budou zhodnoceny zkušenosti s prací ve čtenářských dílnách, jaké knihy žáci četli, jaké metody byly využity, které aktivity se osvědčily a lze je doporučit.

Všechny knížky zůstanou ve školní knihovně i pro ostatní žáky pro příští léta. Doba realizace projektu je do 31. 12. 2015.

Mgr. Marika Píšová

Šablona č.4

Zahraničně - vzdělávací pobyt žáků ZŠ Pečky v Londýně

Zájezd byl realizován ve dnech 28. 9. – 4.10. 2015.

Veškeré výstupy naleznete na webových stránkách školy (2. stupeň – Anglický jazyk – English Corner; Videa, Fotogalerie). Hodnocení ve školní kronice a výroční zprávě za školní rok 2015 - 2016.

Žákovské práce byly otištěny v místních novinách a skupina žáků byla oceněna diplomem za vzornou reprezentaci školy i města panem starostou Urbanem v červnu 2016.

Spolužáci, třídní učitelky IX. ABC, vyučující cizích jazyků a rodiče měli možnost přijít na prezentace studijně-vzdělávacího zájezdu Královský Londýn s výukou, kterou jim připravili zúčastnění žákci v  anglické konverzaci.

Mgr. Věra Křížová

Šablona č. 2 - Zahraniční jazykový kurz pro učitele - zpráva Mgr. Š. Vlasákové z metodického kurzu Aj v Eastbourne VB

Šablona č. 2 - Zahraniční jazykový kurz pro učitele - zpráva Mgr. Dagmar Kladivové, Mgr. Blanky Kozákové, Mgr. Ivy Hujerové, Mgr. Aleny Pechové z intenzivního jazykového kurzu v Aj v Broadstairs VB

V současné době je grant úspěšně ukončen a získané znalosti, dovednosti a informace jsou předávány žákům naší školy.

dnes, sobota 20. 4. 2024
déšť se sněhem, mírný severozápadní vítr
vítrSZ, 7.5m/s
sněžení0.5mm