Ženy na Olympu

JANA HAVRDOVÁ

ŽENY NA OLYMPU: JANA HAVRDOVÁ

IMG_7686.JPG

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích a aktivně se o ně zasazuje. Za tímto účelem jsme spustili mediální kampaň Ženy na Olympu , jejímž cílem je zviditelnění vybraných významných českých žen, které byly či stále jsou úspěšné nejen jako sportovkyně, ale především uplatnily své schopnosti ve významných rozhodovacích pozicích. Tato kampaň je zaměřena na oblast sportu proto, že chce podpořit ženy v hojnějším zastoupení na významných postech právě ve sportu, kde přetrvává disproporce mezi podílem žen a mužů. Za tímto účelem vzniká seriál medailonků, jež budou zveřejňovány jednou měsíčně na webových stránkách ministerstva a na jeho sociálních sítích. Minulou Ženou na Olympu byla Věra Čáslavská, dnes přinášíme příběh Jany Havrdové.

Příběh Věry Čáslavské naleznete ZDE.

Jana Havrdová: Nikdy jsem neměla potřebu soupeřit s muži

Vystudovala práva, předsedá nebo je aktivní hned v několika významných českých i mezinárodních organizacích z oblasti sportovního aerobiku a fitness a je zakladatelkou preventivní kampaně Česko se hýbe. Diváci České televize ji mohou pravidelně vídat v pořadu Sama doma, který od roku 2005 moderuje. Jana Havrdová je žena mnoha talentů, která říká: „Pokud je člověk pracovitý a dělá, co ho baví, může celý život realizovat pěkné a společnosti prospěšné projekty.“

V 80. letech minulého století se Jana Havrdová zhlédla v Jane Fondové a dalších průkopnicích aerobiku. Předcvičovat začala už ve svých čtrnácti letech a byla doslova k nezastavení. To změnilo až narození dětí. Po mnohaleté praxi instruktorky skupinových lekcí přišlo i období závodní, během kterého získala několik velkých úspěchů - dvakrát například se svým týmem Těžká směs vyhrála mistrovství světa v oblasti fitness step. Proti dnešním závodnicím měl tým o 10 let vyšší věkový průměr, což dnes Jana vidí jako jednu z příčin tohoto úspěchu. „Už jsme byly všechny dospělé holky, řada z nás měla děti. Věděly jsme, co chceme a dokázaly jsme se všechny zaměřit na jeden konkrétní cíl. Většina z nás je stále velmi aktivní, řada mých kolegyň má své kluby a vychovává mladé závodnice a závodníky,“ říká Jana Havrdová.

Díky své píli a schopnostem se později vypracovala do funkce prezidentky Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Zde nemusela zdolávat jinde časté překážky předsudků a předpojatostí o manažerských schopnostech žen, protože v tomto svazu jsou prakticky jen samé ženy. Poněkud jinou situaci ale zažila v rámci její role prezidentky České komory fitness a současně členky představenstva Hospodářské komory, kde je naopak převaha mužů. Díky svým manažerským schopnostem, odborným znalostem nejen z oblasti fitness sektoru a stejně tak i díky právnickému vzdělání se dokázala prosadit i zde.

O tom, že ženy jsou skvělými manažerkami, Jana Havrdová nepochybuje. Oproti mužům mají podle ní řadu schopností, které lze získat např. mateřstvím. Práce je životním motorem a tak je třeba k ní přistupovat. Sladění náročného pracovního života s rodinným Jana vyřešila tak, že v situacích, kde mohla být i s dětmi, je často brala s sebou. Všechny její děti tak zažily mnohá Mistrovství Evropy i světa a výsledkem je, že na těchto akcích aktuálně všechny podle svých možností pomáhají. Janin odpolední program spočívá v rozvážení dětí po kroužcích. Často tak sedí s počítačem na klíně před baletním sálem, kde tančí její dcerka. Pracuje všude, kde to jde. Moderování v televizi ale vyžaduje plnou přítomnost i koncentraci, takže při vysílání pomáhá maminka.

„Najít si čas na vlastní pohyb chce plán a silnou vůli. Každá žena by si měla uvědomit, že stejně jako plánuje program svým dětem, tak ho musí naplánovat i sobě. Rodina bez problémů zvládne pustit mámu několikrát týdně cvičit, běhat nebo jakkoliv jinak se hýbat. Máma si navíc vyčistí hlavu a doma je pak mnohem spokojenější,“ říká Jana Havrdová, která 4-5x týdně běhá a cvičí jógu a věří, že pravidelný pohyb je jediný fungující elixír života.

Text: Blanka Štefaničová

Datum vložení: 7. 2. 2019 7:44
Datum poslední aktualizace: 7. 2. 2019 7:46
Autor: Mgr. Pavel Kupr