Jak české stromy putovaly do Turecka

Setkání koordinátorů a ředitelů partnerských škol v tureckém Armutlu

Jak české stromy putovaly do Turecka

Již potřetí získala naše škol grant na mezinárodní spolupráci s evropskými školami. Tentokrát jsou našimi partnery školy z Kypru, Maďarska, Polska, Slovinska a Turecka. Budeme dva roky pracovat na tématech spojených s životem kolem nás, na tradičních pohádkách a podobně.

První dva měsíce jsme měli společné téma stromy v našem životě, naše národní pohádky a tradiční pohádkové postavy.  Ve všech třídách školy i družiny se malovalo, tvořilo, sepisovalo, hrálo…… Na konci října jsme potom udělali soutěžní výstavku těch nejhezčích stromů….Každá třída  vybírala těch několik úplně nejzajímavějších stromů. Ty jsem si zabalila společně s trojrozměrnými pohádkovými postavičkami a filmem o naší škole a představením našeho školního dramaťáku, který se pro tentokrát změnil na vodníky, hejkaly, víly, čarodějnice, čerty, trpaslíky apod. Ještě že jsme spolu s panem ředitelem jeli do Turecka, kde jsme nepotřebovali žádné objemné oblečení, protože kufry jsme už měli plné.

V tureckém Armutlu jsme společně se školními dětmi vybírali dál – z nejhezčích stromů se vytvořil Eurostrom, který bude na závěr tvořit obal knížky,  jež by měla o akcích z tohoto projektu vzniknout. Měla jsem radost, že všechny vítězné stromy od nás (obrázky Natky Noskové, Terky Jeřábkové, Simči Ulrichové, Aničky Švejnohové, Markét Šťovíčkové, Aničky Kránské i  fotka velestromu Verči Kárové) se staly součástí toho evropského.

Turecké děti byly z našich obrázků velmi nadšené. My zas byli nadšení z turecké školy. To, že je to celkem nová stavba, ani to, že ve třídách sedí pouze 15-18 žáků (kluci a děvčata dohromady – v zemi, kde je islám jediné a hlavní náboženství je to překvapivé) nebylo hlavní příčinou našeho nadšení. Děcka tam mají podobné předměty jako tady, skoro stejně dlouhé vyučovací hodiny, ale přesto je to jiné. Hlavní přestávky tráví na školním dvoře pod dohledem člověka k dozoru určeného), mají-li oni nebo jejich kantoři problém, dveře u školní psycholožky jsou otevřené. Školní jídelnu moc nevyužívají, protože jejich maminky jsou většinou doma a obědy vaří.

Pro nás byla jedno odpoledne školní jídelna otevřená – mnoho rodičů těch 220 žáků školy pomohlo představit Turecko přes kuchyni – pro nás exotické, většinou vegetariánské dobroty servírovali  hostům buď rodiče nebo učitelé. Měli jsme možnost širšího setkání se všemi v aule školy, která je vybudována ve sklepních prostorech.

V neděli měli vzpomínkovou slavnost na otce všech Turků Ataturka, v pondělí zde probíhaly všechny prezentace škol v projektu, v úterý jsme se tady slavnostně loučili….a to už jsme se loučili s kamarády, ze kterých někteří přijedou příští podzim na školu do Peček i se svými školními dětmi. Protože o nich tento projekt hlavně je.

Za projekt Comenius Mgr. Eva Zajícová, koordinátorka

setkání

Eurostrom

Datum vložení: 18. 11. 2013 0:00