Informace k přijímacím zkouškám na SŠ k 7. 5. 2020

Jednotné přijímací zkoušky na SŠ se budou konat

8. 6. – čtyřleté obory

9. 6. -  osmiletá gymnázia

23. 6. – náhradní termín pro písemně omluvené žáky z řádných termínů

Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění, a stejně tak zůstávají beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy.

Prodlužuje se čas na vypracování JPZ – matematika o 15 minut na 85 minut, český jazyk o 10 minut na 70 minut.

Ředitel školy ukončí hodnocení přijímacího řízení a zveřejní seznam přijatých uchazečů do 8 kalendářních dnů po dni konání řádného termínu jednotné přijímací zkoušky. V případě náhradního termínu do 4 kalendářních dnů po dni konání náhradního termínu jednotné přijímací zkoušky.

Úmysl vzdělávat se v dané střední škole potvrdí zákonný zástupce odevzdáním nebo odesláním zápisového lístku řediteli školy, který rozhodl o jeho přijetí ke vzdělávání, a to nejpozději do 5 pracovních dnů po nejzazším termínu pro zveřejnění seznamu přijatých uchazečů.

Odvolání proti rozhodnutí ředitele školy nebude přípustné z důvodu urychlení procesu přijímání. Zákon nicméně nově zmiňuje institut nového rozhodnutí podle správního řádu. Ten umožní přijmout dříve nepřijaté uchazeče na místa uvolněná tím, že si úspěšní uchazeči vybrali jinou školu. V případě vydání nového rozhodnutí bude moci tento nově přijatý uchazeč uplatnit i již jednou uplatněný zápisový lístek.

Podrobné informace najdete na  msmt.czprijimacky.cermat.cz a infoabsolvent.cz

Věra Břízová

Aktuální informace k přijímacím zkouškám na SŠ

Jednotné přijímací zkoušky na SŠ se budou konat nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků při vzdělávání ve středních školách. Konkrétní termín, který bude letos jen jeden, poté stanoví MŠMT. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění, a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části – tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky.

Ředitelé, kteří se rozhodli dělat i školní část přijímací zkoušky, stanoví jejich nové termíny v souladu s harmonogramem, který určí MŠMT.

V oborech vzdělání, ve kterých se nekoná jednotná přijímací zkouška, a střední škola nekoná ani školní přijímací zkoušku, se přijímací řízení uskuteční ve stávajícím režimu, tedy že ředitel školy zveřejní seznam přijatých uchazečů a ostatním pošle rozhodnutí o nepřijetí. Zápisový lístek ale mohou přijatí žáci odevzdat až poté, co se uskuteční přijímací zkoušky na ostatních školách podle termínů stanovených ministerstvem.

Výsledek jednotných přijímacích zkoušek využijí obě školy, na které se žák původně hlásil, pokud se tam koná také jednotná zkouška. Výsledek pro vyhodnocení přijímacího řízení tedy využije i škola, na které žák jednotnou zkoušku nekoná.

Doba podání zápisového lístku se zkracuje z 10 na 5 dní od zveřejnění přijatých žáků.

Věra Břízová

Vážení rodiče vycházejících žáků,

• uchazeč o studium na SŠ smí podat 2 přihlášky, které jsou obě stejné

• jedna přihláška je jeden papír potištěný z obou stran (1.strana osobní údaje a SŠ + 2.strana opis klasifikace)