Před Vánoci vyrazila třída VIII. D do Prahy za poznáním. Naše kroky mířily do Národního technického muzea a také do centra hlavního města, kde jsme chtěli načerpat vánoční náladu.
Respirační choroby zaútočily na naši třídu, a tak se žáků sešlo na nádraží jen devět. Poměrně nesourodá skupinka dětí najednou fungovala výborně na vlně zábavy a dobrodružství. Dne 14. 12. byla velká zima, teplota ukazovala 8 stupňů pod nulou, měli jsme trochu obavy o to, jestli se nevrátíme ve tvaru rampouchů.
Na nádraží v Pečkách jsme počkali na spěšný vlak do stanice Praha, Hlavní nádraží. Celý perón nechtěně pobavila příhoda pana průvodčího/výpravčího, který odmávnul Elefanta chtěje do něj nastoupit. Jenže mašinfíra byl rychlejší, zavřel dveře a rozjel se. Chudák výpravčí mával a pískal, naštěstí si ho strojvůdce v mašině všimnul a zastavil. Pan průvodčí se vpravil opět do své role a důstojným krokem dokráčel ke dveřím a vplul do kabiny posledního vozu, ani se neohlédl.
Na Hlavním nádraží jsme vystoupili z vlaku a okamžitě jsme začali přimrzat k nástupišti. Proto jsme se rozhodli k radosti všech dětí, že maximálně využijeme dopravu MHD i za cenu přestupů. Jeli jsme „Céčkem“ na Florenc, kde jsme přestoupili na „Béčko“ a vystoupili na stanici Náměstí Republiky. Terezka M. napočítala patery eskalátory, ale jako hodná žačka potlačila touhu vyběhnout je všechny v protisměru. Ze stanice tramvaje jsme odjeli 26 na Letenské náměstí a potom jsme se doklouzali k muzeu.
Zde na nás čekaly pracovní listy a také milá ostraha, která pomáhala ochotně hledat žákům exponáty. Prošli jsme si i další část výstavy, Šimon nás provedl podzemní vědeckou stezkou plnou metalurgie a vývoje těžby rud na našem území.
Tramvají jsme opět z Letenského náměstí svištěli dolů z Letné a přes Vltavu, přičemž Adam Z. se bavil předčítáním vývěsních štítů na obchodech, Jirka B. zkoušel držet rovnováhu bez držení v blízkosti maminek s kočárky (spadl by do měkkého 😊) a David pravil, že jízda tramvají je báječný koníček.
Po dotyku s dlažbou se do nás zakousla zima, a tak jsme se rozhodli navštívit Palladium s tím, že Staroměstské náměstí se našich maličkostí dočká v dalším školním roce. Hladoví jsme vyplenili fastfoody v posledním patře a courali po obchoďáku, který hrál barvami a blýskal se vánoční výzdobou.
Nakonec jsme z Masarykova nádraží šťastně dorazili do Peček, kde několik žáků po rozchodu sprintovalo, aby stihlo autobus do Tatců, což se jim povedlo. Jiní žáci si počkali u východu z nástupiště a pokoušeli se koulovat pedagogický doprovod. Všichni ale naštěstí bez újmy přežili.
Mgr. Marika Píšová
| Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
| vítr | JZ, 2.27 | m/s |
| tlak | 1029 | hPa |
| vlhkost | 83 | % |
Dnes je 14.12.2025
Svátek má Lýdie
Zítra má svátek Radana
Adresa
Základní škola Pečky, okres Kolín
Tř. Jana Švermy 342
289 11 Pečky
Czech Republic
IČ 49862456
Telefonní spojení
škola +420 321 785 267
ředitel +420 607 573 830
družina +420 720 299 355
jídelna +420 321 785 015